Strona główna | Szkoła | Zmarł Wojciech Nowiński
Zmarł Wojciech Nowiński

Zmarł Wojciech Nowiński

 

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojciecha Nowińskiego, w latach 2003 – 2008 trenera w gdańskiej SMS ZPRP, a także wykładowcy akademickiego, członka Rady Trenerów związku, autora szeregu publikacji szkoleniowych, cenionego komentatora sportowego, wcześniej zawodnika, reprezentanta kraju i wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski.

Wojciech Nowiński był trenerem głównym młodzieżowej reprezentacji Polski mężczyzn, która w 2002 roku zdobyła tytuł Mistrzów Europy – jedyny złoty medal w historii polskiej piłki ręcznej. Miał 70 lat, jego śmierć to ogromna strata dla całego środowiska szczypiorniaka.

Wojciech Nowiński urodził się 11 grudnia 1948 r. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W latach 1966-85 występował na pierwszoligowych parkietach w Polsce i we Francji.

Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener. Od 1996 roku pełnił funkcję drugiego trenera reprezentacji Polski seniorów, samodzielnie prowadził tez pierwszą reprezentacje Polski w ośmiu meczach. Największe sukcesy odnosił jednak z młodzieżą. Prowadzona przez niego kadra młodzieżowa zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Turcji w 1997 roku, a w roku 2002 sięgnęła po tytuł Mistrzów Europy. W składzie tej drużyny byli m.in. wychowankowie naszej SMS ZPRP: Michał Świrkula, Mariusz Jurkiewicz, Adrian Niedośpiał, Piotr Grabarczyk, Michał Salami, Daniel Żółtak i Michał Nowak.

Od wielu lat Wojciech Nowiński był stałym ekspertem na antenach Telewizji Polskiej i Polsatu. Dla TVP komentował mecze polskich szczypiornistów na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy.

Rodzinie, Przyjaciołom i Bliskim Zmarłego składamy najgłębsze wyrazy współczucia i szczere kondolencje.